DONESENA NAREDBA O MJERAMA KONTROLE ZA SUZBIJANJE AFRIČKE SVINJSKE KUGE U RH

U srijedu, 28. lipnja 2023. godine, ministrica poljoprivrede Marija Vučković donijela je Naredbu o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj, kao i Rješenje o određivanju zona ograničenja zbog izbijanja afričke svinjske kuge koje se odnosi na područje Vukovarsko-srijemske županije.
Naredba sadrži niz ograničenja, a neka od njih su premještanje svinja, klanje svinja u klaonici i na objektu za vlastite potrebe, premještanje svježeg mesa i mesnih proizvoda izvan zona ograničenja i druge.
Rješenjem su definirane zone zaštite kao i zone nadziranja, a ovisno o razvoju epidemiološke situacije, odredit će se nove zone ograničenja.
Dovršena je eutanazija ukupno 196 svinja na 8 gospodarstava na području Vukovarsko-srijemske županije (Gunja, Privlaka, Rajevo Selo i Posavski Podgajci) na kojima je potvrđena pojava afričke svinjske kuge. Prema trenutnim informacijama, postavljena je sumnja na ovu bolest na još tri gospodarstva koja se nalaze u Rajevom Selu i Drenovcima, a veterinari intenzivno provode sve potrebne mjere kako bi se suzbilo širenje afričke svinjske kuge, poglavito na lokacijama koje su u visokom epidemiološkom riziku zbog kontakta sa zaraženim objektima.
Naglašavamo kako se svi držatelji svinja trebaju strogo pridržavati svih propisanih mjera te svih mjera koje odredi Ministarstvo poljoprivrede i veterinarska inspekcija. Svako uginuće ili bolest u svinja žurno se mora prijaviti veterinaru te je najstrože zabranjeno zakapanje uginulih svinja ili odvoz lešina bez prethodne prijave veterinarima.
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede
Popis ovlaštenih kontrolnih tijela: