ZAŽELI – JAVNA TRIBINA

Dana 22. svibnja 2020. god. u prostoru “ Vila Tovarnik“, održana je Javna tribina s ciljem predstavljanja rezultata provedbe projekta Zaželi u Općini Tovarnik.

  U uvodnom dijelu prezentacije rezultata provedbe projekta, iznesene su informacije o samom projektu Zaželi-Općina Tovarnik:

 • Projekt je financiran u 100% iznosu iz Europskog socijalnog fonda
 • Projekt se provodio u okviru operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020.
 • Trajanje projekta je 30 mjeseci od potpisanog ugovora s nositeljem projekta (Općina Tovarnik), od 1.12.2017. – 31.5.2020. godine
 • Ukupna vrijednost projekta je 3.915.450,00 kn bespovratnih sredstava EU
 • Posredničko tijelo razine 1. i razine 2. : Ministarstvo rada i mirovinskog sustava
 • Partneri u projektu: HZZ Vukovar, CZSS Vukovar

Nakon informativnog dijela o značajkama projekta, voditeljica projekta, Katica Matić, predstavila je kroz prezentaciju i fotografije, cjelokupan tijek provedbe projekta i to po elementima proračuna projekta:

 • Zaposleno je 25 žena za pomoć u kući pripadnica ciljane skupine prijavljenih na evidenciji nezaposlenih HZZ-a
 • Nabavljeno je 25 bicikala radi praktičnosti i učinkovitosti obavljanja posla zaposlenim ženama
 • Osposobljeno je 24 pripadnice ciljane skupine za obavljanje poslova gerontodomaćice, te Uvjerenje o tome mogu upisati u e-radnu knjižicu
 • Podijeljeno je 3296 paketa osnovnih higijenskih potrepština za 163 krajnja korisnika, koje su zaposlene žene redovito posjećivale te im pružale potrebnu pomoć

Tijekom cijelog trajanja provedbe projekta, javnost je informirana putem web stranice općine Tovarnik ( www.opcina-tovarnik.hr), izradom promotivnog materijala (banner,vrećice, kem.olovke, blokići, USB) nabavom majica i jakni sa tiskom ESF-a i nazivom projekta, znakovljem, održavanjem radnih sastanaka, predstavljanjem projekta  kao i predstavljanjem rezultata projekta lokalnoj javnosti.

O svemu provedenom u okviru pripreme i praćenja provedbe, te detaljnim izvještavanjem i pravdanjem troškova kroz financijske i opisne izvještaje ( ZNS 1-10), te cjelokupnom koordinacijom među svim sudionicima projekta, uspješnosti projekta su  kroz 30 mjeseci doprinijele voditeljica projekta i projektna asistentica, te je voditeljica projekta u sažetom obliku zaključila svoje izlaganje:

Ostvareni ciljevi provedbe projekta:

 • Veća konkuretnost na tržištu rada teže zapošljivih žena
 • Smanjen rizik od siromaštva
 • Poboljšanje životnih standarda
 • Socijalno i društveno uključivanje
 • Smanjenost institucionalizacije osoba starije životne dobi

Analiza provedbe projekta i zaključak:

 • uspješnost u provedbi na zadovoljstvo svih sudionika
 • velika zainteresiranost za provedbu istoga ili sličnog u budućnosti
 • rezultati projekta i nabavljena oprema ostaju u vlasništvu nositelja projekta (Općina Tovarnik), s obvezom ustupanja revizije i kontrole najmanje 5 godina

Nakon što su predstavljene  i opisane sve aktivnosti tijekom provedbe projekta, uslijedila je podjela stečenih Uvjerenja o osposobljenosti za zanimanje gerontodomaćice za 24 zaposlene žene, koje su im uručile voditeljica i asistentica učilišta „Modus“ Vinkovci.

Javnoj tribini za predstavljanje rezultata projekta, nazočilo je 40 osoba ( zbog uputa o javnom okupljanju i ograničenju broja okupljenih u zatvorenom prostoru), među njima zamjenik gradonačelnice Iloka Josip Kovač, načelnica Općine Tovarnik Ruža Veselčić-Šijaković i njen zamjenik Jasmin Budinski, te predsjednik općinskog Vijeća Dubravko Blašković. Druženje se nastavilo uz prigodni domjenak i razmjenu iskustava i mogućih daljnjih suradnji.

 

Leave a Comment

Skip to content