Obilježena 20. obljetnica “Dana kada je Tovarnik plakao”

U srijedu 31. siječnja u organizaciji Općine Tovarnik i Odbora za branitelje obilježena je 20. obljetnica pokopa 48 mještana Tovarnika ubijenih u Domovinskom ratu i ekshumiranih iz masovne grobnice. 20. obljetnica obilježena je pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde-Grabar Kitarović. Ovoj tužnoj obljetnici i ove godine nazočio je i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved kao izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića. U ime predsjednice RH izaslnik je bio župan Vukovarsko-srijemski Božo Galić, u ime predsjednika Sabora izaslanik je bio Dražen Milinković, a u ime ministra obrane brigadir Drago Blažević. Po prvi puta sudjelovalo je i izaslanstvo ministarstva obrane u Vladi Županije Posavske u Federaciji BiH.

“Dvadeset je godina prošlo od dana koji će zauvijek ostati urezan u sjećanje Tovarničana, od dana kada su se, nakon godina prognanstva, vratili u svoje tiho, pusto, hladno i razrušeno selo. Taj smo dan s tugom u srcima koračali ovim ulicama, jer to je bio dan kada su sahranjeni ljudi koji su bili dio naših života, a svoj su život izgubili na okrutan način, za našu slobodu. Dvadeset se već godina okupljano na istom mjestu, s istom namjerom, da se sjetimo Dana kada je Tovarnik plakao, da odamo počast i svoju zahvalnost onima zbog čije smo žrtve mi danas svoji na svome.
Ma koliko godina još prošlo, mi nikada ne smijemo zaboraviti bolnu prošlost, koliko je Tovarnik patio u Domovinskome ratu i koliko su patili naši djedovi, bake, očevi, majke, braća, sestre i prijatelji. Nikada ne smijemo zaboraviti zauvijek ugašene živote, imena urezana u ovaj kamen, one koji su stali u obranu svojega rodnog sela jer nisu htjeli predati svoje ulice, domove i uspomene, svoju prošlost, sadašnjost i budućnost. Nisu htjeli predati svoja ognjišta u ruke onih kojima ona ne pripadaju, onih koji su nemilosrdno gazili zemlju koja je nečiji tuđi dom, koji nisu imali pravo oduzeti živote nevinih ljudi, a to su učinili.
Prije dvadeset godina na tovarničkome groblju ispratili smo duše 48 Tovarničana na njihov posljednji ovozemaljski počinak, one koji su stradali pružajući nadljudski otpor srpskoj agresiji tijekom okupacije Tovarnika. Od njih smo se u molitvama i suzama oprostili, a u mislima su bile, i do dan danas ostale, i one duše koje još uvijek nemaju svoje počivalište, jer njihova tijela nisu pronađena i njihove obitelji nemaju gdje zapaliti svijeće i pomoliti se. Tragična prošlost boli i u sadašnjosti, boljet će i u budućnosti, ne samo zato što su Tovarničani na okrutan način izgubili svoje najmilije, bolno je to što ni nakon toliko godina ne mogu pronaći utjehu barem u saznanju da su krivci za to privedeni pravdi. Bolna je činjenica, gorka istina koja u isto vrijeme rastužuje i ljuti, da za barbarska mučenja, progon i ubojstva u Tovarniku još nitko nije odgovarao.
Unatoč tomu, ali baš i zbog toga, mi smo ti koji moramo čuvati sjećanje na ono što se dogodilo, koliko god to sjećanje teško bilo. Mi smo ti koji ne smijemo dopustiti da se žrtva naših ljudi zaboravi, i svake godine na ovaj dan trebamo biti ovdje, odati počast i veliku zahvalnost, hodati s molitvama u koloni sjećanja i nositi uspomenu u svojim srcima. Za svu onu patnju, za sve prolivene suze, za sve živote koji su se ugasili na ovom tovarničkom tlu, za imena koja se ne smiju izbrisati s ovoga kamena jer zbog njih danas mi živimo svoju slobodu”, kazano je u uvodnom govoru.

Nakon uvodnog programa i polaganja cvijeća kod spomen obilježja u centru Tovarnika tužna kolona sjećanja uputila se prema groblju sv. križa gdje su brojna izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće za sve poginule u Domovinskom ratu.

Svetu misu za sve poginule služio je izaslanik nadbiskupa đakovačko-osječkog Đure Hranića, prodekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta i domaći sin dr.sc. Grgo Grbešić.

Općina Tovarnik zahvaljuje se Odboru za branitelje, Osnovnoj školi “Antun gustav Matoš” Tovarnik kao i svim ostalima koji su na bilo koji način pridonijeli da se 20. obljetnica stradanja mještana Tovarnika obilježi dostojanstveno.

Leave a Comment

Skip to content