OBAVIJEST POLJOPRIVREDNICIMA – ZAKUPNICIMA DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

Ovim putem obavještavamo poljoprivrednike s područja Općine Tovarnik, koji koriste državno poljoprivredno zemljište temeljem Ugovora o zakupu poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH na području Općine Tovarnik te Ugovora o zakupu neizgrađenog građevinskog zemljišta koje je po uporabnom svojstvu poljoprivredno zemljište u vlasništvu RH na području Općine Tovarnik, kako se zakupnina za 2024. godinu, u dijelu koji je prihod Općine Tovarnik, u iznosu od 65%, plaća u cijelosti.

Vlada Republike Hrvatske je 15. rujna 2023. godine donijela Odluku o oslobađanju plaćanja zakupnine i naknade za korištenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske (NN 107/2023), kojom se zakupnici i korisnici poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, koji su zahvaćeni posljedicama afričke svinjske kuge i posljedicama prirodnih nepogoda na cjelokupnom području Vukovarsko-srijemske županije, oslobađaju plaćanja zakupnine i naknade za korištenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske za razdoblje korištenja od 1. srpnja do 31. prosinca 2023. i za 2024. godinu u cijelosti, u dijelu koji je prihod državnog proračuna Republike Hrvatske, u iznosu od 25%.

Slijedom prethodno navedenog zakupnicima se iznos zakupnine za 2024. godinu umanjuje samo za 25% u dijelu koji je prihod državnog proračuna Republike Hrvatske.

Zakupnina se plaća kao zajednički prihod državnog proračuna, proračuna jedinice područne (regionalne) samouprave i proračuna jedinice lokalne samouprave i uplaćuje se u korist računa Općine Tovarnik, HR8810010051745964412, broj modela HR67, a u polje poziv na broj primatelja upisuje se OIB Zakupnika, s naznakom: „Prihod od zakupa poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države“.

Također, sukladno članku 2. stavku 2. Pravilnika o načinu usklađenja i revalorizacije zakupnine odnosno naknade za korištenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske (NN 48/2023), revalorizacija se provodi u slučaju kada je prosječni godišnji indeks potrošačkih cijena (ukupno) jednak ili veći od 103,0 u odnosu na prethodnu godinu i to za indeks tog uvećanja.

Državni zavod za statistiku objavio je 16.01.2024. godine da prosječni godišnji indeks potrošačkih cijena za 2023. godinu iznosi 108.

S obzirom da su aneksi ugovora o prvoj revalorizaciji naknade iz Ugovora o zakupu poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države na području Općine Tovarnik i Ugovora o zakupu neizgrađenog građevinskog zemljišta koje je po uporabnom svojstvu poljoprivredno zemljište u vlasništvu RH na području Općine Tovarnik, sklopljeni 2023. godine, Općina Tovarnik će zakupniku odnosno korisniku dostaviti samo Obavijest o revalorizaciji (za drugu i svaku sljedeću revalorizaciju nije potrebno sklapati anekse ugovora). U predmetnoj Obavijesti bit će naznačen novi (uvećan) iznos zakupnine te pripadajuće obrazloženje.

Navedene Obavijesti i uplatnice sa točnim iznosom zakupnine za 2024. godinu sa Izvodom otvorenih stavaka ćemo uskoro poslati na kućne adrese zakupnika.

Molimo Vas da predmetnu zakupninu platite prema dostavljenoj uplatnici koja odgovara zaduženju u knjigovodstvenim evidencijama Općine Tovarnik.

Napominjemo kako je, sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu (NN 57/22), dospijeće plaćanja zakupnine do kraja prosinca tekuće godine, odnosno do 31. prosinca 2024. godine, stoga molimo da zakupninu za 2024. godinu platite do navedenog roka.

Ukoliko smatrate da podaci na Izvodu otvorenih stavaka i uplatnici nisu ispravni, molimo da se obratite u računovodstvo Općine Tovarnik.